حوادث ناشي از پله برقي
  • جزییات خبر / بین المللی / تعداد بازدید: 339 print
  • 1397/7/4
  • حوادث ناشي از پله برقي

  • تاریخچه ثبت اختراع پله برقی‌ها به سال ۱۸۹۲ باز می‌گردد؛ و از آن تاریخ تاکنون طراحی آن‌ها تغییر چندانی نکرده است .در سال‌ها‌ی اخیر

مقدمه

تاریخچه ثبت اختراع پله برقی‌ها به سال ۱۸۹۲ باز می‌گردد؛ و از آن تاریخ تاکنون طراحی آن‌ها تغییر چندانی نکرده است .در سال‌ها‌ی اخیر حوادث زیادی در ارتباط با پله‌برقی‌ها رخ داده است.(1) احتمالاً در مورد حوادث وحشتناک پله‌برقی شنیده‌اید و شاید هم خودتان در مترو شاهد آن‌ها بوده‌اید. مادری با فرزندش در حال سوار‌شدن بر پله‌برقی بود که یکی از  پله‌های فلزی در رفت؛ او توانست فرزندش را نجات دهد اما متاسفانه خودش جانش را از دست داد.(2) احتمال گیر کردن هر نوع لباس و بخش‌های مختلف بدن در قسمت پاگرد پله‌برقی‌ها که ورود و خروج از طریق آن صورت می‌گیرد بسیار زیاد است؛ خصوصاً زمانی که پله‌های متحرک به زیر دستگاه می‌چرخند و از نظر ناپدید می‌شوند.


از قطع شدن انگشت پای کودکی در سنگاپور گرفته، تا خفگی آشپزی آمریکایی که به دلیل گیر کردن یقه لباسش در فضای بین پله‌ها و پاگرد ورودی اتفاق افتاد. همچنين برعكس حركت كردن پله‌هاي برقي يكي ديگر از خطرات ناشي از آن است كه در جهان جراحت‌هاي زيادي را به بار آورده است. حقیقت این است که پله برقی‌ها واقعاً خطرناک هستند. طبق تحقیقات انجام شده حوادثی که به جراحت منجر می‌شوند هنگام استفاده از پله‌برقی 15 برابر بیشتر از هنگام استفاده از آسانسور اتفاق می‌افتند كه در ذيل به نمونه اخباري از اتفاقات، جراحات و حتي مرگ و مير ناشي از پله‌برقي متروهاي جهان اشاره مي‌كنيم. (1)


شكسته شدن پله‌برقي پسر 13 ساله چيني را كشت

در سال 2011 هنگامي كه بالارونده پله‌برقي ناگهان به سمت عقب برمي‌گردد باعث مرگ پسر 13 ساله چيني و زخمي شدن 30 تن ديگر شد.این رویداد در ساعت 9:36 صبح در پله‌برقی ایستگاه مترو پکن اتفاق افتاد. یکی از مجروحان، آن لحظه را به یاد داشت و گفت: "ابتدا صدای سقوط آمد، سپس پله‌برقی شروع به عقب رفتن کرد و مردم يكي پس از ديگري سقوط كردند، من شنیدم مردم فریاد می زنند."

يكي ديگر از مجروحان كه 50 سال داشت، دچار آسیب  از ناحيه گردن و دست شد.

او گفت: "زمانی که پله برقی شروع به عقب کرد مردم در حال جیغ کشیدن و درخواست کمک بودند. همه چيز خيلي سريع اتفاق افتاد." بازماندگان گفتند کسانی که در قسمت وسط پله‌برقی بودند، بيشترين آسیب را دیدند.

متصدي ايستگاه عنوان كرد بالافاصله تمام پله‌برقي‌هاي ايستگاه را خاموش كرد. به گفته او اخيراً همه پله برقي‌ها از لحاظ فني مورد بررسي قرار گرفته بوند. يكي از مهندسان پكن هم در اين‌باره اظهار كرد كه پله‌برقی‌های مترو از استانداردهای بالاتر از سایر پله‌ها برخوردار هستند. متصدي گفت از 28 سپتامبر 2009، زمانی که اين خط باز شد، تا ماه مه 2011، يعني قبل از وقوع اين حادثه این خط 400 میلیون مسافر را حمل کرده بود. شايان ذكر است این اولین حادثه پله‌برقی در چین نبود. (3)


پله‌برقي مردي را در ايستگاه مترو استانبول بلعيد

پله‌برقي متروي استانبول تركيه در ايستگاه آیزاگا، دچار حادثه شد. فيلم‌هاي دوربين‌هاي مداربسته مترو حاكي از يك حادثه تلخ و وحشتناك مي‌باشد. جمعيت بر روي پله‌برقي ايستاده‌اند تا خود را به قطار مورد نظر برسانند، ناگهان بخشي از آن باز مي‌شود و مردي درون آن مي‌افتد. آتش‌نشانان خود را به محل حادثه مي‌رسانند و حدود يك ساعت زمان مي‌برد تا مرد را از لايه‌هاي فلزي پله‌برقي بيرون بكشند. دست مرد مي‌شكند اما زنده مي‌ماند.


حركت معكوس پله‌برقي مترو دهلي حادثه آفريد

مسافران ايستگاه راجیو چوک متروي دهلي در هند بر روي پله‌برقي سوار بودند كه ناگهان پله‌برقي به صورت برعكس شروع به حركت مي‌كند. حدود چهار نفر از جمله يك زن در اين حادثه زخمي شدند. بلافاصله مصدومين با كمك امدادگران به بيمارستان منتقل شدند.(5)

حادثه در ايستگاه راه آهن نيوجرسي 

اين حادثه در ايستگاه اكسچينج پليس در نيوجرسي در ژانويه سال 2013 صورت گرفت كه طي آن سه نفر به بيمارستان منتقل شدند. زماني كه پله‌برقي در ايستگاه راه آهن نيوجرسي ناگهان صبح روز دوشنبه به سمت برعكس شروع به حركت كرد. مردم نتوانستند با سرعت زياد پله‌برقي حركت كنند و از طرفين به سمت پايين پرتاب شدند. بعد از اين حادثه پله‌برقي از كار افتاد و مردم تا چند روز از پله جهت تردد استفاده مي‌كردند. به گفته مقامات 5 نفر مجروح شدند كه سه نفر از آن‌ها به بيمارستان منتقل شدند.(6)


حادثه پله‌برقي در مترو پراگ (جمهوري چك) 

بررسي‌هاي پليس نشان مي‌دهد كه حادثه پله‌برقي در مترو پراگ به خاط مسائل فني رخ داده است. اين حادثه در تاريخ 27 نوامبر سال 2015 روي داده است وقتي كه يكي از پله‌برقي ها در ايستگاه جانگمانووا  به صورت برعكس شروع به حركت كرد كه طي آن سه خانم مصدوم و به بيمارستان منتقل شدند.(7)


معكوس كار كردن مترو شانگهاي موجب زخمی شدن دوازده مسافر شد

در آپريل سال 2014 عملكرد معكوس پله برقي مترو شانگهاي 12 قربانی را به بیمارستان منتقل كرد. متصدي ايستگاه گزارش داد كه اين نقص حدود ساعت 8 صبح در پله‌برقی در ایستگاه متروی جینگانس اتفاق افتاد. او اعلام کرد 12 نفر در این حادثه کمی زخمی شدند، از جمله یک فرد که جراحت او بيشتر از ديگر مجروحان بود. بالافاصله متصدي ايستگاه استفاده از پله‌برقی در ایستگاه را متوقف کرده بود. روزنامه نگار به نقل از شاهد حادثه گفت: "این پله‌برقی به طور ناگهانی بصورت معكوس كار كرد و مسافران را به زیر انداخت."(8)

مرگ استاد دانشگاه در اثر سقوط پله برقي

مردي 63 ساله كه استاد دانشگاه بريتانيا بود در ايستگاه راه‌آهن رم بر اثر باز شدن پله‌برقي به داخل آن سقوط كرد و چرخ دنده‌هاي در حال حركت او را به كام مرگ گرفت. به همراه اين مرد 63 ساله دو نفر ديگر كه براي كمك كردن وي تلاش مي‌كردند نيز  بشدت زخمي شدند.(9)


حادثه در مترو واشينگتون 

خانم نيره رسول پور زماني كه در يك ايستگاه مترو در واشينگتن از پله برقي به سمت پايين سقوط كرد و از ناحيه مچ دست دچار آسيب ديدگي شد. به گفته پليس اين حادثه به علت مشكلات فني رخ داده است. لازم به ذكر است اين پله برقي‌ها توسط شركت معروف Westinghouse  نگهداري مي‌شود. اين اتفاق در سال 1987 روي داد و خانم رسول پور از شركت بهره برداري واشينگتون به دادگاه شكايت كرد.(10)
منابع فارسي: 

1- عصر ايران/ آيا پله‌برقي‌ها خطرناك هستند؟ 
2- مجله ايرانگان/ رعايت موارد ايمني در استفاده از پله‌برقي


منابع انگليسي: 

3- http://www.chinadaily.com.cn/china/2011-07/06/content_12841048.htm 
4- https://www.khaleejtimes.com/international/video-escalator-swallows-man-at-metro-station 
5- https://www.thehindu.com/news/cities/Delhi/4-hurt-as-Metro-escalator-moves-in-reverse-direction/article16760781.ece 
6- www.cnn.com 
7- www.radio.cz
8- https://www.scmp.com/news/china/article/1463118/twelve-injured-shanghai-subway-escalator-suddenly-switches-reverse 
9- https://www.telegraph.co.uk/expat/4190529/British-professor-dies-as-escalator-collapses-at-Italian-rail-station.html 
10- https://law.justia.com/cases/federal/appellate-courts/F2/826/98/321411/