جاذبه هاي شهرهاي زيرزميني در سراسر جهان
  • جزییات خبر / بین المللی / تعداد بازدید: 247 print
  • 1397/8/19
  • جاذبه هاي شهرهاي زيرزميني در سراسر جهان

  • امروزه سيستم حمل‌و‌نقل عمومي مترو جایگاه نمادینی در كلان شهرها به دست آورده است. در سال‌هاي گذشته.....

 مقدمه

امروزه سيستم حمل‌و‌نقل عمومي مترو جایگاه نمادینی در كلان شهرها به دست آورده است. در سال‌هاي گذشته در برخي از كلان‌شهرهاي جهان اين سيستم در فضاي زير‌زميني به محل محبوبی برای گردشگرها تبدیل شده ‌است كه با توجه به خدمات و فضاهايي كه فراهم كرده است به آن شهر زيرزميني هم مي‌گويند. اين فضاهاي ايجاد شده در شهر زيرزميني مي‌تواند پناهگاه دفاعي، محل زندگي، كار، تفريح و يا خريد باشد همچنين انبارهاي نگهداري، مخازن و كانال‌هاي زه‌كشي و... نيز در اين شهرهاي زيرزميني ايجاد مي‌شوند. همچنين شهرهاي زيرزميني مي‌تواند فضاي مناسبي براي شهروندان در شهرهاي بسيار سرد و يا بسيار گرم باشد چرا كه مردم مي‌توانند با استفاده از حمل‌و‌نقل عمومي و بدون توجه به درجه آب‌و‌هوا، از امكاناتي كه در شهرهاي زيرزميني لحاظ شده به امور روزمره خود رسيدگي كنند. بعلاوه اين شهرها به هنگام وقوع بلاياي طبيعي (زلزله، سيل و...) و غير طبيعي (جنگ، آتش‌سوزي و...‌) پناهگاه مناسبي خواهند بود. 
علاوه بر اين در بسياري از متروهاي جهان از فضاهاي مناسبي براي ارائه خدمات بيشتر به مسافران استفاده كرده‌اند. اين امكانات فراهم شده در شهر زيرزميني شامل فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي با برندهاي خاص، رستوران‌ها، انواع كافه‌ها، موزه‌هاي هنري و تاريخي و صنعتي، مراكز سرگرمي و تفريحي چون شهر‌بازي، سينما، سالن اپرا،‌ باشگاه‌هاي ورزشي و ... براي تمام سنين موجود مي‌باشد. همچنين خدمات رايگاني از قبيل بانك، دسترسي به اينترنت پر سرعت، اتاق مادر كودك، نمازخانه، سرويس بهداشتي‌هاي مجهز ، پاركينگ‌ و ... به مسافران ارائه شده است. در بعضي از اين شهرهاي زيرزميني همچون متروي مونترال اين امكانات در سطح گسترده‌تري پيش رفته و در داخل شهرزميني هتل، دانشگاه حتي آپارتمان تعبيه شده است كه به برخي از اين امكانات در سطح متروهاي جهان به عنوان جاذبه‌ها و امكانات شهر زيرزميني نگاهي مي‌اندازيم.
1. مراكز بزرگ تجاري

این مراکز خرید در شهرهاي زیرزمینی واقع شده است و داراي ساختمان‌هاي طبقه‌اي، فروشگاه مواد غذایی و رستوران هستند. اغلب راه اتصال اين مراكز از طریق ایستگاه مترو در نظر گرفته شده است. گاهي گردشگران پياده يا از طريق مترو از اين مراكز ديدن مي‌كنند. بعنوان مثال:


• مراكز بزرگ تجاري متروي مونترال 


از طریق شبکه‌ای از تونل‌ها، راهروها و میدان‌ها، خریداران را به بیش از 1000 خرده فروش، پوشاك، لوازم خانگي، اسباب بازي‌هاي متنوع، مواد غذایی، رستوران و... متصل می‌کند كه يكي از اين شبكه‌ها، مترو مي‌باشد. اين شهر زيرزميني، در طی ماه‌های زمستان، فضايي مناسب برای خرید و رفت‌و‌آمد بدون پوشش لباس‌هاي‌ گرم است. این مرکز خرید كه در مرکز مونترال واقع شده است؛ ساختمان‌هاي تجاري و مسكوني چهار طبقه‌اي و با بیش از 100 فروشگاه هستند كه میزبان بسیاری از رویدادهای فرهنگی نيز مي‌باشند. راه ارتباطي اين فروشگاه‌ها از طریق ایستگاه مترو McGill است كه اغلب به عنوان شريان اصلي شهر مورد توجه قرار گرفته است. (1)• مراكز بزرگ تجاري متروي سئول


شهر زيرزميني سئول در كره داراي مراكز خريد بسيار بزرگ و مدرني مي‌باشد كه اين مراكز خريد نه تنها مغازه‌هاي بسياري را در خود جاي داده است بلكه رستوران‌ها، کافی‌نت‌ها و جاذبه‌های فرهنگی نيز شامل مي‌شود. تمامي این مراکز به مترو متصل می‌باشند و اين امكان را براي شما فراهم مي‌كنند تا شما به راحتی به مراکز خريد مراجعه کنید و از خرید لذت ببرید. در واقع هنگام سوار شدن در مترو با يك شهر بزرگ زيرزميني روبرو مي‌شويد. (2)

                                      

 

 


2. سوپر ماركت هاي مجازي• مترو كره جنوبي
شركت تسكو فروشگاه مواد غذايي به صورت مجازي در مترو كره جنوبي راه اندازي كرده است كه در آن مسافران مي‌توانند با اسكن كدهاي QR بر روي گوشي‌هاي هوشمند خريد خانه خود را انجام دهند. در اين نوع خريد، بيلبورد بزرگي به صورت ديواري در ايستگاه نصب مي‌شود كه در آن قفسه‌هاي مختلفي از تصاوير محصولات سوپر ماركتي همراه با قيمت آن به نمايش گذاشته مي‌شود كه هر كدام داراي كد هوشمند QR مي‌باشد. مسافران هر كدام از محصولات مورد نظر خود را اسكن مي‌كنند و از طريق كارت اعتباري خود هزينه آن را پرداخت مي‌نمايند به اين ترتيب محصول مورد نظر خود را به سبد خريد آنلاين خود اضافه مي‌كنند. (2)

  

پس از انجام معامله وب، محصول مورد نظر در درب منزل مسافران تحويل داده مي‌شود. اين استراتژي باعث شده از زمان انتظار مسافران در ايستگاه استفاده بهينه شده و از طرفي از رفتن مسافران به سوپرماركت‌ها و اتلاف وقت آن‌ها جلوگيري مي‌شود.• سوپر ماركت مجازي در ايستگاه مترو دوبيمراكز خريد هوشمند (Smart Mall) در چهار ايستگاه متروي دوبي راه اندازي شده است. اين مراكز به مسافران اجازه مي‌دهد تا در هنگام رفت و آمد در راهروها و سالن‌هاي بزرگ مترو از اين محصولات مجازي ديدن كنند و در صورت نياز محصولي با اسكن كد QR و پرداخت هزينه آن از طريق كارت اعتباري مي‌توانند محصول مورد نياز خود را به راحتي خريداري نمايند و در طي روز محصول خريداري شده در درب منزل تحويل داده خواهد شد. اقلام اين مراكز خريد هوشمند متنوع بوده و حجم بسياري از كالاهاي مورد نياز مسافران را پاسخگو مي‌باشد.

  

 


3. موزه در شهرهاي زيرزميني 


• مسكو:


در اين شهرهاي زيرزميني علاوه بر امكانات تفريحي به مسائل تاريخي و فرهنگي نيز اهميت داده‌اند و فضايي را به موزه هنرهاي معاصر نيز اختصاص داده‌اند. براي مثال شهر زيرزميني مسكو داراي موزه‌اي با شكوه در اين سيستم زيرزميني مي‌باشد. در 15 مي 1935، زيباترين مترو جهان در مسكو، افتتاح شد. موزه ملي معماري Shchusev روسيه واقع در مسكو مي‌باشد. بازديدكنندگان با ديدن اين موزه متقاعد مي‌شوند که سیستم مترو نه فقط حمل‌و‌نقل عمومی بلکه یک موزه زنده در زیرزمین است. (3)


• نيويورك:


موزه حمل‌و‌نقل نيورك شامل 400 ايستگاه مي‌باشد كه در آن از طراحي‌ها و سبك‌هاي هنري متنوع استفاده شده است به همين دليل به عنوان بزرگترين سيستم هنري و گالري‌هاي زيبا در جهان محسوب مي‌شود. در اين ايستگاه‌ها صدها مجسمه، تابلو هنري طراحي شده است كه در سراسر اين ايستگاه‌ها ديده مي‌شود. در طي سفر مي‌توان كارهاي هنرمندان معروفي چون جاستين بيبر، رابرت فلتون و ... را به صورت عكس، تابلو، مجسمه در ايستگاه‌هاي مختلف نيويورك مشاهده نمود. (4)
يا طرح‌ها و الگوهاي مدور هنرمند معروف "زنوبيابيلي" كه با بهره‌گيري از الياف، پارچه و مهره در ايستگاه‌‌هاي مترو، مي‌تواند ارتعاشي از جهان هستي را به تصوير بكشد و به آن‌ها رنگ و شكل دلخواه دهد و ايستگاه‌هاي مترو را به موزه هنري تبديل كند. (4)

 

  

 

• استكهلم، سوئد:


در اغلب كشورها، سوار شدن در مترو تجربه‌ فوق‌العاده‌اي نيست چرا كه اغلب متروهاي جهان كمتر به جذابيت هنري، طراحي و استفاده از سبك‌هاي هنري متنوع در داخل ايستگاه‌ها توجه نموده‌اند و بيشتر به نحوه جابه‌جايي سريع مسافران اهميت داده‌اند. در اين ميان ايستگاه متروي استكهلم، سوئد به موزه هنري تبديل شده است كه در آن از هنرهاي تجسمي واقعي با فتوشاپ خيره كننده، طرح هاي جادويي كه از ديوارها و سقف ها آويزان شده و همانند غارهاي سفالي طراحي شده است و باعث شده  مسافران بسياري را به خود جذب كند و ايستگاه را نه تنها مكاني براي جابه جايي بلكه مكاني به عنوان موزه هنري تبديل كرده است. (5)

        

       

 

4. مكان‌هاي تفريحي و سرگرمي در شهرهاي زيرزميني


• سينماي متروي مونترال


يكي ديگر از جاذبه‌هاي شهرهاي زير‌زميني سينما است. سينما فضاي مناسبي براي علاقمندان به فيلم، تئاتر و هنر است. از اين ميان مي‌توان به شهر زيرزميني مونترال اشاره كرد كه با ايجاد سینماي "du Parc" برنامه‌های مختلف و نمایش‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که شامل فیلم‌های مستند، هنری و فیلم‌های عالی می‌باشد. جواهري برای ذهن هنرمندان است و مطمئناً توسط شهر زیرزمینی قابل دسترس است.(6)
 

• سينماي متروي چين، گوانجو


مركز خريد گوانجو واقع در ايستگاه متروي "لی شی لینگ یوآن" به عنوان مركز خريد بزرگ در منطقه يوكسيو چين به حساب مي‌آيد. در اين مركز يكي از بهترين سينماها و سالن اپرا را در گوانجو وجود دارد كه مسافران مي‌توانند از طريق راهروها و دسترسي‌هاي موجود در مترو خود را به اين سينما و سالن برسانند.(7)

     • سينماي دوبي مال، امارات


سينماي ووكس يكي از بهترين سينماها در مركز خريد دوبي مي‌باشد. مسافران مي‌توانند در ايستگاه متروي خليفه پياده شده و به راحتي از طريق پل ارتباطي شيشه‌اي بسيار شيك و زيبا از مترو به مركز خريد دوبي، سينماي ووكس و سالن آمفي تئاتر آن متصل شوند. بهترين فيلم‌هاي سينمايي جهان در اين سينما اكران مي‌شود. 

     

 

بعلاوه مجهز به سالن تئاتر و مركز هنري مي‌باشد. این سالن تئاتر و مرکز هنری محلی برای تجمع هنرمندان و دوست‌داران هنر است. در این مرکز یک سالن تئاتر بزرگ با گنجایش ۵۴۳ نفر به چشم می‌خورد و همچنین نمایشگاه نور، استودیوهای تمرینی حرکات موزون و ۱۸ استودیو و کلاس هنری از ديگر امكانات رفاهي اين مركز مي‌باشد.


       


5. رستوران‌هاي شهر زيرزميني


• متروي استانبول


مركز خريد متروسيتي جزو مراکز خرید معروف استانبول است که البته به جز مرکز خرید یکی از پاتوق‌های معروف قرار و مدارهای جوانان استانبولی است. یکی از شاخصه‌های مهم متروسیتی این است که برای وارد شدن به آن از همان ایستگاه‌های مترو نیز ورودی‌هایی فراهم شده و بنابراین بازدیدکنندگان برای ورود به متروسیتی نیازی به خروج از ایستگاه مترو ندارند. این مركز خريد به جز فروشگاه‌هاي بزرگ داراي سالن غذاخوري، رستوران‌هاي بزرگ و كافه تريا سرپوشيده مي‌باشد. (8)

      

 

• متروي خليفه، دوبي


مركز خريد دوبي به ايستگاه مترو خليفه از طريق پل شيشه‌اي بسيار شيك و مجهز متصل شده است. اين پل از سكوي متروي خليفه به سمت مركز خريد به آساني دسترسي دارد و مسافران مترو مي‌توانند به محض پياده شدن از قطار از طريق خروجي‌هاي موجود در سكوي ايستگاه به سمت مركز خريد بروند. در اين مركز بیش از سی رستوران مختلف با تنوع غذایی فوق‌العاده در فود کورت، كافه، بستني و انواع آب ميوه‌ها به چشم می‌خورد. 

       

• متروي مانيلا، فيليپين


اس ام مگامال در مترو مانیلا كه یکی از بزرگترین مراکز خرید در فیلیپین است واقع شده است. این مرکز خرید روزانه 800 هزار نفر را با حداکثر ظرفیت 4 میلیون نفر به خود جذب می‌کند. این مرکز شامل دو ساختمان اصلی است. ساختمان اول دارای سینما، سالن بولینگ و بخش اسباب بازی است و ساختمان دوم شامل فروشگاه‌های خرده فروشی می‌شود. مسیری که دو ساختمان اصلی را به هم متصل می‌کند شامل چندین غذاخوری، رستوران و فود كورت است. اس ام مگامال در حال حاضر تحت نوسازی و گسترش عمده‌ای قرار دارد. در هنگام تکمیل، این ساختمان می‌تواند عنوان بزرگترین مرکز خرید در فیلیپین را از آن خود کند.6. كتابخانه‌هاي شهر زيرزميني


• ايستگاه مترو سوژو، چين


در ايستگاه مترو سوژو چين كتابخانه‌اي جهت استفاده مسافران ايجاد شده است تا در حد امكان به بهره‌وري مسافران از وقت خود در ايستگاه كمك كرده باشند. در اين كتابخانه حدود 2000 نسخه چاپي، 30 نوع روزنامه و نيز دسترسي به كامپيوترها براي مسافران فراهم شده است.

 

         

 

 

• ايستگاه مترو هارلم، هلند


 در كشور هلند در ايستگاه مترو هارلم كتابخانه كوچكي ايجاد شده و مسافران مي‌توانند كتاب‌هاي مورد علاقه خود را بردارند و بخوانند. اين كتابخانه كوچك حدود 2000 عدد از بهترين كتاب‌ها كه جزء پر فروش‌ترين كتاب‌ها مي‌باشند را در اختيار مسافران قرار مي‌دهد. در اين ايستگاه فضاهايي براي گشت‌زدن و قهوه نوشيدن نيز براي مسافران فراهم شده و به كساني‌كه عضو اين كتابخانه هستند كتاب هم به امانت داده مي‌شود.

          

• متروي ميامي، آمريكا


در متروي ميامي از يكسري كيوسك به عنوان كتابخانه استفاده شده است. زماني‌كه مسافران از قطار پياده مي‌شوند مي‌توانند به راحتي از آن استفاده كنند. اين كيوسك‌ها در فضاي داخل ايستگاه مستقر مي‌باشند و دسترسي به آن براي عموم آزاد مي‌باشد. كتاب‌هاي موجود در آن نيز متنوع مي‌باشند، مسافران مي‌توانند از اين كتابخانه كوچك كتاب بردارند و پس از خواندن برگردانند. (9)• مترو نيويورك


در كتابخانه مترو نيويورك، هنگام ورود به ايستگاه مترو به شبكه واي فاي در دسترس ايستگاه‌هاي زيرزميني مترو متصل مي‌شويد. هنگامي‌كه شما وارد سيستم شويد، يك درخواست به عنوان SubwayLibrary.com خواهید دید و سپس با ورود به اين سايت شما مي‌توانيد كتاب‌هاي موجود را دانلود كنيد و مطالعه كنيد. (10)


       

 

• مترو مكزيك

كيوسك‌هاي مجازي در ايستگاه مترو مكزيك نسب شده كه مسافران مي‌توانند از اين كيوسك‌ها كتاب‌هاي مورد علاقه و موجود در آن را با استفاده از اسكن كد QR كتاب‌ها دانلود كنند. 
منابع انگليسي: 

1- Underground City Montreal: 16+ Amazing Attractions for 2018 in “local Montreal food tour” at: https://localfoodtours.com/montreal/underground-city-montreal-destinations/ 
2- Top 5 Underground Shopping Malls in South Korea in “tripzilla” at: https://www .tripzilla.com/ underground-shopping-malls-Korea/73716 
3- The Moscow Metro Celebrated in All Its Glory at Moscow Architecture Museum in “The Moscow Times” at: https://themoscowtimes.com/articles/the-moscow-metro-celebrated-in-all-its-glory-at-moscow-architecture-museum-48252 
4- Underground Art: On Display in The Subway in “New York transit museum” at: http:// www.nytransitmuseum.org/program/art-0602/
5- Stockholm’s Subway System is the World’s Largest Underground Art Museum in “Inhabitate” at:  https://inhabitat.com/stockholms-subway-system-is-the-worlds-largest-underground-art-museum/stockholm-subway-14/
6- Underground City Montreal: 16+ Amazing Attractions for 2018 in “local Montreal food tour” at: https://localfoodtours.com/montreal/underground-city-montreal-destinations/ 
7- China Plaza Guangzhou in “Guangzhou Travel Gide” at https://Guangzhou shopping/ china-plazaguangzhou.html/gallery/ slideshow
8- In “Istanbul view” at: http://www.istanbulview.com/metrocity/
9- “Almay” at: https://www.alamy.com/stock-photo-miami-florida-civic-center-miami-dade-metrorail -station-centre-miami-61879518.html
10- New York Today: A City Library, on the Subway in “New York times” at: https://www. nytimes.com/2017/06/08/nyregion/new-york-today-subway-library-mta-nypl-frank-lloyd-wright.html