اخبار


*مترجم: فرزاد وحدت زاده

در جهان ديجيتالي رو به رشد، نرم افزارها از عمده ابزارهايي مي‌باشد كه مشتريان از آن استفاده مي‌كنند كه اين روند جديد در بين اپراتورهاي حمل‌ونقل عمومي در حال ظهور مي‌باشد. به عبارت ديگر زبان فن‌آوري اطلاعات درحال تبديل شدن به زبان بازار است. دراين مدل، ابزارهاي ديجيتالي اطلاعات محورخودشان به سيستم‌هاي بازاريابي تبديل مي‌شوند: يعني خدمات مسافرتي جديد و بهينه مبتني بر اطلاعات باعث ترغيب مسافران به استفاده از حمل‌ونقل عمومي مي‌شود. حال به عنوان يك نتيجه مستقيم، ما استراتژي‌هاي جامعي را مي‌بينيم كه مشتري را به مديريت سيستم پيوند مي‌دهد. شركت‌هاي عملياتي هوشمند با تكيه بر اطلاعات و نوآوري‌هاي مهم كه از شركت‌هاي بزرگ كه شامل تعداد فزاينده‌اي از سازمان‌هاي عضو uitp مي‌باشد به دست مي‌آورند، پاسخگوي نوآوري‌هاي ديجيتال در سطح اجرايي هستند.

براي درك مطلوب و ارزشمند از تعداد و انواع رو به رشد مجموعه اطلاعاتي، مسيرهاي متعددي وجود دارد كه به آنها دسترسي داريم. يكي از راه‌هاي رسيدن به جوامعي با نوآوري‌هاي آزاد و بدون محدويت، راه‌اندازي مراكز رشد هم‌چنين پيوند سريع شركت‌هاي حمل‌ونقل عمومي به مرزهاي آزاد، تفكر مجازي و توسعه دهندگاني است كه مي‌توانند به شركت‌هاي حمل‌ونقل كمك كنند كه مانند يك مصرف كننده فكر كنند و راه‌حل‌ها را پيدا و نقاط ضعف‌ها را بهبود بخشند و يا فرصت‌ها را افزايش دهند.

اين در حالي است كه برخي بيشترين منافع را از همكاري با شركت‌هاي ثالث و شركاي نوآور بخش خصوصي مي‌بينند و برخي ديگر ترجيح مي‌دهند تحولات ديجيتال را در حيطه محيط منزل حفظ نمايند. و عده‌اي ديگر از شركت‌ها بين اين دو روش را انجام مي‌دهند. هرچه جلوتر مي‌رويم يك امر مشهود مي‌شود: شركت‌هاي حمل‌ونقل عمومي به طور فزاينده‌اي اطلاعات محور هستند و اين امر مي‌تواند براي مشتريان بسيار مفيد باشد.

بهره‌برداران هم‌چنين با استفاده از اطلاعات، ناوگان را به روز نگاه داشته و فرآيندهاي تعمير را بهبود مي‌بخشند و خرابي‌ها را پيش‌بيني مي‌كنند. 

توليدكنندگان پيشرو با سرعت دادن به نوآوري‌هاي ايجاد شده بر پايه الگو قرار دادن خواسته‌هاي مشتري‌هاي خاص به خدمات و طراحي توليدات جديد كمك مي‌كنند. در حالي كه نهادهاي عمومي از داده‌ها جهت سنجش آماد حمل‌ونقل عمومي، توزيع و قابليت دسترسي استفاده مي‌كنند. 

حمل‌ونقل يكي از بزرگترين حوزه‌هاي تحقيق براي شركت‌هاي فن‌آوري است و حتي شركت‌هايي كه ارتباط سنتي با بخش حمل‌ونقل ندارند مانند مركز رشد تازه تاسيس NUMA مستقر در پاريس را شامل مي‌شود.

بسياري از شركت‌هاي فن‌آوری و داده‌هاي عمده در سطح جهان در حال بررسي اين موضوع هستند كه براي افزايش خدمات‌رساني حمل‌ونقل چه كاري مي‌تواند انجام دهند. كه ما اغلب  از آنها به عنوان بازيگران نامتعارف حمل‌ونقل عمومي نام مي‌بريم.

با داده‌هاي اطلاعاتي خود چه كار مي‌كنيد 

بسياري از اين تحولات منوط به دسترسی آزاد اطلاعات حمل‌ونقل می‌باشد. در حالي كه UITP به شدت حامی آزادي اطلاعات و در دسترس بودن آن است. بدیهي است که بسیاری از شرکت‌ها در مورد مسائل مالکیت نگران هستند،  از اين رو در حمل‌ونقل عمومي به درستي ترسي از خطر به حاشيه رانده شدن وجود دارد.
آيا توليدكنندگان اطلاعات نبايد حق دسترسي به داده‌اي را كه ارايه مي‌كنند، داشته باشند؟ به عنوان مثال مقرراتي كه توسعه دهندگان را ملزم به ارايه بازخوردهايي مي‌كند كه مي‌تواند براي بهبود بيشتر خدمات حمل‌ونقل استفاده شود. اپراتورها، مسئولين نظارتي و توسعه دهندگان ممكن است ديدگاه‌هاي متفاوتي داشته باشند. اين روند تا زماني خوب است كه هدف نهايي يك موضوع واحد باشد.

 سوال جالب اين نيست كه اطلاعات متعلق به چه كسي است مهم اين است كه ما چه كاري را مي‌توانيم با آن اطلاعات انجام دهيم.

مطابق با نظر كاتاپولت، كه يك سازمان مردم نهاد براي كمك به هوشمند سازي حمل‌ونقل عمومي در انگلستان است "انتظار مي‌رود در آينده همه شركت‌هاي حمل‌ونقل عمومي به شركت‌هاي اطلاعاتي تبديل شوند به عبارت ديگر  از تعامل بين بهره‌برداران و مشتريان خروجي ديجيتالي دريافت مي‌شود.   

بازار راهكارهاي حمل‌ونقل هوشمند رو به افزايش است. طبق گزارش ماه جولاي مركز تحقيقاتي بازار سوئد berg Insight,، پيش‌بيني‌ها بر اين دلالت دارد كه استراتژي‌هاي UITP دو برابرشدن سهم بازار حمل‌ونقل عمومي در سراسر جهان، پروژه PTX2  هم‌چنين پروژه اتوبوس EBSF2 است. ارزش بازار در اروپا در سال 2014، 1.03 ميليارد يورو بود كه انتظار مي‌رود با تركيب نرخ رشد سالانه 7.2 درصدي در سال 2019 به 1.46 ميليارد يورو برسد.

اين بازار به شدت وابسته به توليد اطلاعات توسط اعضاي ما و مشتريان  آنها است. ما مي‌بايست حمل‌ونقل عمومي را از همان ابتدا در بطن گفتگوهاي خود قرار دهيم و يا خطرها و مشكلات آن هم‌چنان باقي مي‌ماند.منبع: pti: no 3-2015

1395/8/3 13:51:55
printآمار بازديدكنندگان:335