اخبار


مترجم: فرزاد وحدت زاده


در حالي كه دبي براي ميزباني نمايشگاه و كنگره حمل‌ونقل  MENA(خاور ميانه و شمال آفريقا) از 25 تا 27 آوريل 2016 و هم‌چنين نمايشگاه EXPO در سال 2020 آماده مي‌شود، نشريه‌ي بين‌المللي حمل‌ونقل عمومي (PTI) مصاحبه‌اي را با آقاي ناصر ابو شهاب مديرعامل شركت راه و ترابري(RTA ) دبي ترتيب داد. 


درباره تجربه RTA در برنامه‌ريزي، به منظور دستيابي به سيستم چندوجهي حمل‌ونقل شهري دبي توضيح دهيد؟

RTA  تنها ارايه دهنده خدمات حمل‌ونقل عمومي در دبي مي‌باشد كه تركيبي از مدهاي حمل‌ونقل از جمله خدمات ريلي در قالب مترو (بدون راهبر) و تراموا، شبكه گسترده‌اي از خدمات اتوبوس و اشكال مختلفي از خدمات حمل‌ونقل دريايي مانند كشتي، تاكسي دريايي و لنج، هم‌چنين مسيرهاي دوچرخه را در بر‌مي‌گيرد.
دبي شهري پوياست كه به سرعت در حال رشد مي‌باشد و RTA در تلاش است كه سيستم حمل‌ونقل اين شهر با همين شتاب روند رو به رشد خود را حفظ نمايد. امروزه رويكرد پويا و نوآورانه RTA در مواجهه با نيازهاي حمل‌ونقل شهر، سبب دسترسي به بسياري از مدهاي حمل‌ونقل شهري شده است. شبكه اتوبوس فيدر شهر (اتوبوس مخصوص حمل مسافران به ايستگاه‌هاي راه‌آهن يا اتوبوس سريع‌السير يا ترمينال) به طور خاص براي اتصال مناطق اطراف به ايستگاه‌هاي مترو طراحي شده است. با توجه به توسعه سريع شهر، RTA خدمات اتوبوس فيدر را جهت حصول اطمينان از اين كه مناطق توسعه يافته جديد قابليت اتصال به خدمات ريلي را دارند به طور مستمر بررسي مي‌كنند. RTA هم‌چنين در حال بررسي ايده‌هاي جديد در جهت اتصال آخرين بخش‌هاي باقي مانده از راه‌آهن موجود با خدمات اتوبوسراني است. راه‌حل‌ها در اين زمينه شامل مدهاي موتوري و غير موتوري مي‌باشد. علاوه بر اين، RTA برنامه‌اي را به منظور افزايش قابليت دسترسي افراد پياده به مراكز مهم حمل‌ونقل آغاز نموده است تا از دسترسي و اتصال مراكز مهم حمل‌ونقل به ديگر مراكز و يا مناطق شهري اطراف اطمينان حاصل كند. 


 

اين طرح به چه ميزان كارايي داشته است؟ و شما در راه اجراي آن با چه چالش‌هايي برخورد كرديد؟

بسياري از مدهاي سيستم حمل‌ونقل شهري دبي به خوبي كار مي‌كنند. تعدادي مراكز مهم حمل‌ونقل مانند القوبِي‌با، ايستگاه يونيون، ايستگاه داماك و... وجود دارد كه بسياري از مدهاي مختلف حمل‌ونقل را شامل مي‌شود. 
RTA با در نظر گرفتن فضاي كافي در ايستگاه‌هاي مترو امكان دسترسي مسافرين به اتوبوس‌ و تاكسي‌ و دوچرخه را فراهم نموده است. ماهيت يك شهر موفق و شهري كه به سرعت در حال رشد است مي‌تواند چالش برانگيز باشد اما رويكرد نوآورانه RTA اين امكان را به وجود مي‌آورد كه به همان ميزان از ارايه خدمات اطمينان حاصل شود. از لحاظ اتصال چند‌وجهي، RTA در حال افزودن يكپارچگي بين مدهاي حمل‌ونقل و مناطق شهري مي‌باشد.


در اين زمينه چه راه‌حل‌هايي پيدا كرديد؟

اين مساله به اثبات رسيده كه گسترش اتوبوس‌هاي فيدر موجود به طوري كه بتواند جوامع توسعه يافته جديد را در‌بر‌گيرد موفق بوده است. RTA هم‌چنين در حال تهيه كتاب راهنماي يكپارچه‌سازي حمل‌و‌نقل دبي مي‌باشد كه شامل اطلاعاتي در خصوص اقدامات RTA و ديگر توسعه‌دهندگان خصوصي با در نظر گرفتن حمل‌ونقل عمومي در زمينه برنامه ريزي و توسعه شهري مي‌باشد. RTA اميدوار است كه با همكاري با توسعه‌دهندگان، تحولات جديد در حمل‌ونقل عمومي در راه خواهد بود كه در اين تحولات فاكتورهايي مانند آب‌وهوا، مراكز مهم حمل‌ونقل موجود و ديگر مناطق كليدي شهر را در نظر خواهند گرفت تا اطمينان دهند كه دسترسي به مناطق مختلف شهر بهتر و راحت‌تر خواهد شد.منبع: pti: no1-2016

1395/8/15 13:13:50
printآمار بازديدكنندگان:464