سوالات متداول

چرا قیمت بلیت های مترو رند نیست ؟

با توجه به تصمیم گیری شورای اسلامی شهر تهران در خصوص قیمت بلیت و لحاظ نمودن یارانه اختصاص یافته، این نرخ ها تعیین شده و  به سادگی قابل تغییر نمی باشد.

چرا مشکل پول خرد در باجه های فروش بلیت حل نمی شود ؟

شرکت بهره برداری در این خصوص تمهیدات لازم را به عمل آورده و با توافق هایی که با بانک مرکزی و کمیته امداد امام خمینی (ره) داشته تا حد امکان این مشکل را برطرف نموده ولی از آنجایی که اساسا پول خرد در سطح شهر کم می باشد و  همچنین اصرار مسافران بر استفاده از بلیت های مغناطیسی و متعاقب آن رد و بدل شدن پول خرد به میزان بسیار بالا گاهی مشکلاتی را ایجاد می نماید.

چرا از یک بلیت اعتباری در یک زمان نمی توان برای چند نفر استفاده کرد ؟

با توجه به سیاست شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، برای عادلانه کردن قیمت بلیت ها و  تعریف سیستم کسر مبلغ در قبال مسافت طی شده، طوری برنامه ریزی شده است تا هر فرد صاحب یک بلیت باشد تا طبق مسافت طی شده و  به صورت عادلانه مبلغی از بلیت وی کسر گردد.

چرا اطلاعات بلیت هوشمند صدمه دیده ، بدون در اختیار بودن فاکتور آن قابل دسترسی نیست ؟

تجهیزات مترو تمامی اطلاعات هر کارت را با توجه به شماره سریال آن که در قطعات الکترونیکی کارت نصب شده است جستجو و پیدا می کند و چنانچه کارتی صدمه ببیند شماره سریال آن توسط تجهیزات مترو قابل مشاهده نخواهد بود و تنها می توان از راه شماره سریالی که در فاکتور خرید وجود دارد اطلاعات کار را دریافت نمود.

چرا بلیت اقشار خاص صادر شده تنها به شرط حضور متقاضی در محل تحویل شده و به کس دیگری تحویل نمی شود ؟

با توجه به مصوبات شورای اسلامی شهر تهران این کارت ها تنها به کسانی که توان استفاده از مترو را دارند تعلق خواهد گرفت و  بدیهی است افرادی که قادر به استفاده از مترو هستند توان حضور برای دریافت کارت را هم خواهند داشت.

چرا مثل گذشته هنگام شارژ بلیت های اعتباری، مبلغی بیش از مبلغ پرداختی به عنوان تخفیف در کارت ها شارژ نمی گردد ؟

در حال حاضر نیز این تخفیف ها در کلیه کارت ها اعمال می شود با این تفاوت که در گذشته مبلغ تخفیف هنگام شارژ بلیت ها در کارت اعمال می شد ولی در حال حاضر مسافران می توانند هنگام خروج از ایستگاه کارت های اعتباری را در مقابل کارت خوان گیت ها قرار داده تا همان مقدار تخفیفی که در گذشته به کارت آنها تعلق می گرفت در قیمت تمام شده هزینه سفر بر اساس مسافت طی شده برای آنها لحاظ گردد. این امر در راستای سیاست اعمال نواحی و عادلانه نمودن قیمت بلیت ها صورت گرفته است.

چرا شرکت بهره برداری مثل سایر ارگان ها تخفیفی را جهت دانشجویان و دانش آموزان در نظر نگرفته است ؟

طبق مصوبات شورای اسلامی شهر تهران، بلیت های اعتباری مترو دارای تخفیف بسیار بالایی نسبت به بلیت های سفری می باشند. لذا این قشر از مسافران محترم مترو می توانند جهت بهره مندی از تخفیف های شرکت بهره برداری مترو از این نوع بلیت ها استفاده نمایند.

چرا اغلب متصدیان، هنگام فروش بلیت به شهروندان توصیه می کنند تا به جای بلیت تک سفره ، بلیت چند سفره تهیه نمایند ؟

با توجه  به سیاست کلان شرکت بهره برداری متروی تهران مبنی بر مشتری مداری، پرسنل فروش همواره سعی دارند تا مسافران را با بهترین نوع بلیت آشنا نموده و با توجه به مناسب بودن قیمت بلیت های چند سفره در مقایسه با بلیت تک سفره و همچنین جلوگیری از هدر رفتن وقت مسافران در صف انتظار خرید بلیت و مشکل پول خرد  این توصیه ها صورت می گیرد.

چرا با کارت منزلت سازمان بازنشستگی کشوری و یا سایر نهادها کارت متروی رایگان صادر نمی شود؟

طبق مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، افرادی مشمول دریافت بلیت های اعتباری رایگان مترو می شوند که از شهر داری تهران کارت منزلت سالمندی دریافت کرده باشند.

نحوه عملکرد کارت بلیت بدون تماس چگونه است؟

کارت ها با توجه به نوع فناوری به کار رفته در ساخت، انواع مختلفی دارند. گروهی از آنها به کارت های با نوار مغناطیسی معروفند مانند کارت های بانکی.

به دلیل محدودیت ها و مسایل امنیتی، استفاده از این نوع کارت ها روز به روز کمتر می شود و در عوض جای خود را به انواع دیگری از کارت ها که به Smart Card یا کارت هوشمند معروفند، می دهند.

این کارت ها از نظر نوع تماس به دو گروه تقسیم می شوند:

کارت های Contact و Contact less

کارت های Contact برای این که اطلاعات آنها خوانده شود باید درون کارت خوان قرار بگیرند. روی این کارت ها یک سطح طلایی با قطر خیلی کم قرار دارد که وقتی درون کارت خوان قرار می گیرد این بخش با کانکتور الکتریکی کارت خوان تماس پیدا کرده و داده ها خوانده می شود.

گروه دیگر Contact less هستند. این کارت ها برای پردازش و خواندن اطلاعات به تماس مستقیم نیازی ندارند. به این صورت که داخل این کارت ها آنتنی تعبیه شده که از طریق سیگنال های رادیویی، اجازه ارتباط با کارت خوان را پیدا می کنند.

کارت هوشمند شامل یک CPU کوچک هم هست که امکان پردازش مختصری دارد. کارت مورد نظر شما یک کارت Contact less است که بدون نیاز به تماس با کارت خوان از طریق سیگنال های رادیویی، اطلاعات موجود در آن خوانده شده و از اعتبار آن کم می شود.