06/19/2019 - چهارشنبه 29 خرداد 1398&-19:11:28 | 06/19/2019 - چهارشنبه 29 خرداد 1398&-19:11:28
معضل دستفروشی در مترو بررسی می‌شود
معضل دستفروشی در مترو بررسی می‌شود

در سومین نشست از سلسله نشست‌های حق بر شهر


قائم مقام معاونت فرهنگی و اجتماعی شركت بهره برداري مترو تهران گفت: معضل دستفروشي در مترو و روي آوردن روز افزون به اين شغل كاذب معضلي است با لايه هاي پنهان كه بايد به دقت مورد بررسي و مطالعه قرار گيرد.

به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين الملل شركت بهره برداري مترو تهران ؛هادي زند با تأکید بر کنترل رشد قارچ گونه معضل دستفروشی در مترو اظهار داشت: در فضایی مانند مترو با روزانه بیش از دو و نيم میلیون سفر به عنوان بزرگترین سازه اجتماعی شهر تهران که جمعیت قابل ملاحظه‌ای هم در آن رفت و آمد دارد برخی به دنبال کسب منافع شخصی و دستفروشی بوده و معضلی به این نام را در مترو ایجاد کرده اند.

وي تصريح كرد: اقداماتی در مواجهه با این امر صورت گرفته بود ولی با توجه به مشکلاتی که این افراد ایجاد می‌کنند ضرورت دارد معضل حضور دستفروشان بطور کامل حل شود.

وي درخصوص ضرورت بررسی ابعاد این معضل اجتماعی خاطر نشان کرد: معضل دستفروشي در مترو و روي آوردن روز‌افزون به اين شغل کاذب موضوعی تك بعدي و ساده نيست كه بتوان با ارائه يك راهكار ساده به آن براي هميشه خاتمه داد. بلكه اين معضل داراي لايه‌هاي پنهاني است كه بايد آنها را به دقت مورد مطالعه و بررسی قرار داد و متروی تهران مصمم است با همکاری و مشارکت سایر سازمانها و نهادهای مسئول گامهای موثری در جهت رفع این معضل اجتماعی بردارد.

قائم مقام معاونت فرهنگی و اجتماعی شركت بهره برداري مترو تهران در ادامه بر لزوم آگاه سازی مسافران از تبلیغات غیر واقعی فروشندگان تاکید و افزود: دستفروشان مترو کوچک‌ترین اشاره‌ای به فقدان هرگونه هولوگرام یا نشان بهداشتی روی بسته بندی این محصولات نمی‌کنند و مسافران مترو هم غافل از این ماجرا، فریب تبلیغات غیر واقعی دست‌فروشان را می‌خورند و اِبایی از خرید این کالاها ندارند و متاسفانه مشتریان این اجناس بر این باورند که علت قیمت پایین لوازم عرضه شده در مترو، حذف هزینه‌های جانبی مغازه داری‌ است.

زند در ادامه ضمن تأکید بر فرهنگ سازی در مواجهه با این آسیب اجتماعی تصریح کرد: با توجه به توسعه شهر زيرزميني مترو و افتتاح ايستگاه هاي جديد هر روز به تعداد مسافران اين وسيله نقليه عمومي افزوده مي‌شود، در حالي كه اگر اين افزايش با مطالعه و شناسایی آسیب‌های اجتماعی و در نهایت اقدامات پيشگيرانه مؤثر همراه نباشد به معني زنگ خطري براي بروز معضلی سازمان يافته‌تر و از بين رفتن تدريجي آرامش و احساس امنيت شهروندان و از همه مهم‌تر به نمايش گذاشتن چهره‌اي زشت و ناخوشايند از متروي پايتخت خواهد بود.

وي در خصوص استقبال از نشست‌های تخصصی در عرصه حقوق شهروندی خاطر نشان کرد: شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه با رویکرد سرعت، دقت، سلامت در صدد است برای ارتقاء کیفیت خدمات خود به شهروندان ایمنی، اطمینان و نظم همراه با نشاط و شادابی را در کارهای خود حاکم سازد و با تمام توان در صدد است برنامه‌های متنوع و جذاب همراه با رفاه و آسایش را برای شهروندان به ارمغان آورد.

 

شایان ذکر است معاونت فرهنگي و اجتماعي شركت بهره برداري مترو تهران با همت پژوهشكده فرهنگ، هنر و معماري و مجع حق برشهر باهمستان سلسله نشست هايي پيرامون مسائل روزمره و موضوعات روز شهري در قالب سخنراني و ميزگرد با حضور صاحبنظران، متخصصان، مديران شهري، نمايندگان مردم در شهر و روزنامه نگاران برگزار مي شود.

نشست سوم از سلسله نشست‌های "حق بر شهر" با سخنرانی آقای پرویز صداقت، پژوهشگر اقتصاد سیاسی، خانم نسترن موسوی کنشگر اجتماعی و پژوهشگر، هادی زند (قائم مقام معاونت فرهنگی اجتماعی شرکت بهره برداری راه آهن شهری)، فاطمه دانشور (عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران)، بنفشه سام گیس (روزنامه نگار حوزه اجتماعی) و نمایندگان سازمان خدمات شهری شهرداری تهران چهارشنبه 29 مردادماه ۹۳، ساعت 17:30 تا 19:30 در پژوهشکده فرهنگ، هنر، و معماری جهاد دانشگاهی واقع در خیابان انقلاب اسلامی، بین چهار راه ولیعصر و فلسطین، نبش خیابان مظفر جنوبی (صبا)، شماره ۱۱۷۶ برگزار می‌شود.