مترو کتاب

"مترو کتاب" میدان حضرت ولی عصر (عج) یک کتابخانه عمومی است که در ضلع شمال غربی ایوان انتظار با مساحت حدود ۴۰ متر و با بیش از ۳۰۰۰ عنوان کتاب از ساعت ۸ الی ۲۱ به ارائه خدمات می‌پردازد. این کتابخانه که با همکاری و مشارکت نهاد کتابخانه‌های عمومی استان تهران راه اندازی شده است و از طریق صدور کارت عضویت کتاب مورد درخواست را به مدت یک ماه به متقاضیان امانت می‌دهد. این کتابخانه به کلیه کتابخانه‌های عمومی کشور متصل است به صورتی که شما می‌توانید کتاب امانتی را به دیگر کتابخانه‌های عمومی تحویل دهید. از دیگر خدمات "مترو کتاب میدان حضرت ولی عصر (عج)" امکان جستجوی کتاب در این کتابخانه و سایر کتابخانه‌های عمومی از طریق رایانه مستقر در آن است. هم چنین این کتابخانه، کتاب‌های صوتی و الکترونیکی را از طریق اپلیکیشن تلفن همراه در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

در حال حاضر به خاطر محدودیت‌های اعلام شده از سوی ستاد مقابله با کرونا این کتابخانه بسته است.

Fidibox

کتابخانه‌ای به وسعت يك شهر:

در «طرح کتابخانه‌ای به وسعت يك شهر» دسترسي رايگان مسافران مترو به يكي از سامانه هاي مجازي كتاب توسط گوشي هوشمند و يا تبلت فراهم مي شود. اين سامانه اولین و بزرگ‌ترین سامانه دانلود قانونی کتاب الکترونیک و صوتی در ایران است كه با هدف کمک به فرهنگ کتابخوانی و فراهم کردن راهی آسان و ارزان برای کتاب‌خواندن، ايجاد شده است.

 

فیدیباکس چیست؟ 

فیدیباکس یک جعبه‌ی سیاه‌رنگ با یک نمایشگر ده اینچی است که قبل از سکو‌های 22 ايستگاه متروی تهران نصب شده است. فیدیباکس هاي تعبيه شده این امکان را برای مسافران به وجود می‌آورد تا این زمان مرده را تبدیل به ساعتی مفید و پویا کنند. با فیدیباکس مسافران مترو می‌توانند کاملاً رایگان به مجموعه‌ای از کتاب‌ها دسترسی پیدا کنند و از خواندن کتاب‌های مورد علاقه‌شان در طول سفر لذت ببرند.

 

اسامی ایستگاه‌هایی که در حال حاضر فیدیباکس دارند:

 تجریش، قلهک، جوانمرد قصاب، شاهد _ باقر شهر، فرودگاه امام خمینی (ره)، بهارستان، دانشگاه شریف، تهران (صادقیه)، تئاتر شهر، مصلی امام خميني (ره)، ميدان انقلاب اسلامی، میدان ولی‌عصر (عج)، میدان شهدا، شهرک اکباتان، بیمه (به سمت داخل شهر)، فرهنگسرا، آزادگان، امام خمینی (ره)، کرج، گلشهر، شادمان، میدان آزادی

 

Fidibox

كتابرو

شركت بهره برداري متروي تهران و حومه با هدف ايجاد سهولت در دسترسي به كتاب، طرح «كتابرو» را در تمامي ايستگاه هاي مترو با همكاري اپليكيشن طاقچه اجرا كرده است. در اين طرح مسافران محترم مي‌توانند با ثبت نام به صورت رايگان از كتابخانه «طاقچه بي‌نهايت» اين اپليكيشن بهره‌مند گردند.

 

براي استفاده از مزاياي طرح كتابرو، كافي است مراحل زير را به ترتيب انجام دهيد:

 1- اپليكيشن طاقچه را نصب كنيد.

 2- وارد قسمت حساب كاربري شويد و از قسمت سمت چپ و بالاي صفحه، وارد قسمت «كنج‌كاو» شويد.

 3- پس از فعال كردن لوكيشن گوشي همراه اگر در محل ايستگاه مترو باشيد، مي‌توانيد گزينه‌ي دريافت هديه را انتخاب كنيد. پس از آن هديه شما فعال شده است. 

در ادامه مي توانيد با انتخاب كتاب مورد علاقه خود از بخش طاقچه بي نهايت، به صورت رايگان آن را دريافت و مطالعه فرماييد.

Fidibox

مراحل دسترسي به كتابخانه و مطالعه رايگان كتاب